sobota, 17 stycznia 2015

Wady i zalety fotografii cyfrowej

Fotografia cyfrowa okazała się rzeczywistym fenomenem na rynku. Zainteresowanie aparatami cyfrowymi, zarówno kompaktami w jaki sposób i bardziej profesjonalnymi lustrzankami, jest ogromne. I choć wielu miłośników fotografii zachwyciło się już dawno cyfrowymi zdjęciami, posiadają one stałą grupę przeciwników, którzy konsekwentnie głoszą wyższość tradycyjnego filmu i pracy w ciemni nad matrycą i komputerową obróbką fotografii.
Kto w tym sporze ma rację? Bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie, gdyż każda ze stron sporu narastającego wokół zdjęć cyfrowej ma swej racji. Nie da się również ukryć, iż mimo wygody i ekonomiczności posiada fotografia cyfrowa oczywiste wady.
Do największych zalet fotografii cyfrowej należy niewątpliwie możliwość podglądu obrazu na bieżąco , a ponadto automatyczne usuwanie zdjęć złej jakości. Wiele możliwości daje również komputerowa obróbka zdjęć, dzięki której można utworzyć kilka czynności poprawiających jakość fotografię. Jest także fotografia cyfrowa znacznie tańsza od tej tradycyjnej. Raz zakupiona karta pamięci może służyć przez długi czas, zaś dodatkowe oszczędności wynikają z braku konieczności wywoływania filmu i wykonywania odbitek w fachowym zakładzie. W przypadku zdjęć cyfrowej można z setki zdjęć wybrać wiele tych najciekawszych i najważniejszych, które mają zostać wydrukowane i umieszczone w tradycyjnym albumie.
Przeciwnicy zdjęć cyfrowych zarzucają im gorsza jakość. Podkreślają również, że rozdzielczość aparatu znacznie ogranicza sposobności zaprojektowania odbitek w większych rozmiarach. Do słabych stron aparatów cyfrowych można zaliczyć i to, że karty pamięci są dość mało odporne na działanie pola elektromagnetycznego, co może grozić utratą zapisanych na nich zdjęć.

Cyfrowa obróbka zdjęć
Obróbka fotografii cyfrowych jest zajęciem stosunkowo prostym. Przy odrobinie cierpliwości tej sztuki ma możliwość nauczyć się w praktyce każdy, kto korzysta w cyfrowego aparatu fotograficznego. Ze zdjęciem, które zostało w miarę poprawnie opracowane, można zdziałać cuda. Wystarczy adekwatny program i podstawowa wiedza na temat jego funkcji i ich wykorzystania.
Po „zrzuceniu” fotografii z aparatu do komputera można przystąpić do pracy, tworząc z utworzonych fotografii prawdziwe dzieła sztuki. Fotografia cyfrowa daje bardzo wiele sposobów w tym temacie. Fotomontaże, redukcja takich defektów jak czerwone oczy czy usuwanie niepożądanych elementów, które wynalazły się w kadrze, to w znaczącej liczbie przypadków wykonywane prace służące poprawie wykonanego fotografię.
Ważne są tu natomiast ewidentne szczegóły, które poprawiają okoliczności pracy i jej jakość. Najważniejszą sprawą jest adekwatnie skalibrowany monitor , a ponadto pomieszczenie, w którym się on znajduje. Trzeba unikać pracy nad cyfrowym obrazem w pomieszczeniach zbyt jasnych oraz dodatkowo w zbyt ciemnych. Źle skalibrowany monitor jest przyczyną takich błędów, w jaki sposób niedoświetlenie czy prześwietlenie ilustracje. Równie istotną rolę odgrywa odpowiednia kalibracja drukarki. Wszystko to powoduje, że w czasie cyfrowej obróbki ilustracje w sposób świadomy można zadbać o odpowiednią kolorystykę obrazu.
Do cyfrowej obróbki zdjęć wybrać powinno się też stosowny program. Do dyspozycji fotografów jest wiele ciekawych rozwiązań. Można korzystać z zwykłych i łatwych w obsłudze przeglądarek, które mają możliwość podstawowej korekty fotografii. Tu najpopularniejsza jest Picasa. Szeroki jest także asortyment kodów służących do obróbki zdjęć, w jaki sposób na przykład. Adobe Elements. Dostępne są także programy profesjonalne, które pozwalają na pełną edycję zdjęć , a ponadto grafiki. Dzięki nim można nie tylko poprawić jakość zdjęcia, ale zręcznie nim manipulować. Tu w szczególności popularne są dwa programy: Adobe Photoshop , a dodatkowo Corel PhotoPaint. Popularnym, a równocześnie darmowym programem należącym do tej kategorii jest GIMP – coraz bardzie popularny wśród fotografów i grafików komputerowych. Jego jedyną wielką zaletą jest możliwość pracy na poszczególnych warstwach cyfrowego obrazu.

Źródło: fotopyzik.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz